Měření laktátové křivky


Měření laktátové křivky

Měření laktátové křivky je velice užitečný nástroj pro případy, kdy chcete zhubnout. Díky laktátové křivce dokážeme stanovit ideální tepovou frekvenci, abyste dokázali snadno zhubnout.

Jedním z důvodů, proč lidé nehubnou tak, jak by si představovali, je proto, že si stanovili až příliš vysoký stupeň zátěže. Pokud se totiž dostanete nad určitou tepovou frekvenci (nad tzv. anaerobní práh) organismus již není schopen udržovat stabilní hladinu zakyselení a laktátu recyklací a využívat tuk jako palivový zdroj. V tomto případě již spalování tuků není tak efektivní. 

Nicméně anaerobní práh je individuální, a proto je laktátový test výborným doplňkem ke stanovení optimální tepové frekvence. Budete tak vědět, jakou zátěž si máte při sportu stanovit, aby spalování tuků stále mělo význam a vy jste se současně zbytečně nepřetěžovali.

Jak měření probíhá

Abychom mohli stanovit vaši laktátovou křivku, absolvujete zátěžový test. Ten probíhá na běžícím páse nebo veslovacím trenažéru a celkem budete cvičit 4 × 4 minuty. Mezi jednotlivými sekcemi vás bude čekat minutová pauza, během které vám z prstu odeberu kapku krve. Získáme tak několik kapek krve, ze kterých se změří laktát. Následně získaná data zpracuji a zjistím výsledné rozmezí tepové frekvence, které je ideální právě pro vaše spalování tuků a celkové hubnutí.

Pro stanovení laktátové křivky, nebo pokud budete mít jakékoliv dotazy, mi napište. Ráda vaše dotazy zodpovím.